DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 10.01.2011 20:00:51 

SLATIŇANY - MĚSTO KONÍ

AKTUALITY

23.2. - Čeká mě spousta práce - aktualizovat stránky,aktualizovat  stránky a aktualizovat stránky...


23.2. - První zpráva letošního roku je pozitivní !!! Začala revitalizace Třešňovky.Když k tomu přidám ještě plánované zahájení rekonstrukce Švýcárny,zdálo by se ,že nás čekají samé pozitivní věci.Ale to jen na povrchu...


19.12. - Je téměř jisté,že bez pana profesora Bílka by byl osud slatiňanského zámku velmi neurčitý...Byly plány na jeho přeměnu na učňovský internát či sýpku.Těžko by pak mohl být Národní kulturní památkou,že ? Pan Bílek ale zámek zachránil tím,že v něm bylo založeno Hipologické muzeum.Na což bohužel mnozí bez skrupulí zapomínají.Připomeňme si tedy osobnost pana profesora a NEZAPOMÍNEJME !!!
9.12. - Připomínám páteční akci na Pražském hradě,kde by neměla být k přehlédnutí trojice koní z NH Kladruby nad Labem a Slatiňan ,neboli slavnostní nástup Hradní stráže k 92.výročí založení.Koně (jednoho bělouše a dva vraníky) osedlají Jiří Nesvačil ml.,Radek Nesvačil a Jaroslav Kalous.

6.12. - Když nedávno ještě bylo listí na stromech,vzal jsem párkrát foťák a vyrazil do zámeckého parku.No a vzniklo z toho fotalbum - PODZIMNÍ SLATIŇANY 2010

5.11. - Přijeďte se v sobotu 6.11. podívat do nedalekých Nasavrk na Kelty...a oslavit s nimi Samhain - KELTSKÝ NOVÝ ROK.
2.11. - POZVÁNKA na DĚTSKÝ MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL "TRADICE EVROPY"  :    Festival, který vznikl v roce 1999 a je především určen dětem a mládeži, již podruhé zavítá
k nám do Slatiňan. V loňském roce si děti ze souboru Formánci vyzkoušely jaké to je, být
celý týden hostitelským souborem zahraničních účastníků tohoto festivalu. Navázala se přátelství, která trvají až do dnešní doby.V úterý 2. listopadu proběhne v Pardubicích slavnostní zahájení
letošního ročníku. A hned ve středu 3. listopadu zavítá festival k nám, do Slatiňan. Dopoledne je určeno dětem. Proběhnou 2 výchovné koncerty ve slatiňanské sokolovně a v 17.30 hodin bude
zahájen slavnostní galakoncert pro veřejnost. A na koho se můžete těšit? Rodiny Formánků se budou starat o slovenský soubor Železiarik z Košic, k nim se na koncerty přidají taneční páry
a soubory z Belgie, Polska, Bulharska, Srbska a Běloruska.Přijďte podpořit mladé tanečníky a muzikanty z celé Evropy. Předprodej vstupenek bude zahájen v galanterii paní Petrové v pondělí
25. října. Vstupné 60 Kč dospělí, 30 Kč děti. (Převzato z Ozvěn Slatiňan)

28.10. - Kdo se chystáte zítra navštívit Slatiňany a zajít do Hipologického muzea s Lenkou Gotthardovou,tak tady je několik fotografií z jedné dnešní prohlídky.A nezapomeňte,že na zámku se netopí !
http://olafoli.rajce.idnes.cz/Hipologicke_muzeum_Slatinany/

19.10. - Navštivte speciální prohlídky na SZ Slatiňany.Průvodkyní bude Lenka Gotthardová !!!
http://www.slatinany.estranky.cz/file/319/rijen---specialni-prohlidky.doc

8.9. - Město Slatiňany a Zdeněk Jirásek vás zvou na 75. laskavý večer na téma francouzské i české šansony. Uslyšíte písně J. Kainara, Z. Navarové, cikánské a židovské písně i vlastní tvorbou. Účinkují Petra Ochová - zpěv a Soňa Brabcová - kytara. Akce začíná ve čtvrtek 9. září 2010 v 19:00 hodin ve Společenském domě v Tyršově ulici. V průběhu večera bude podáváno malé pohoštění.(Převzato z Chrudimského deníku)Vstupné 50 Kč.

31.8. O proběhlém Barokním mistrovství ,kterého se s úspěchem zúčastnili i slatiňanští ,si můžete přečíst na EQUICHANNELU.K tomu doporučuji prohlédnout si i fotogalerii Renáty Kolářové.


31.8. - Noční prohlídky na SZ Slatiňany jsou ještě tento pátek a sobotu,tedy 3. a 4.9.


9.8. - Porovnat obě koncepce SZ Slatiňany (NPÚ vers. Lenka Gotthardová) můžete na stránkách EQUICHANNELU.


8.8. - Přečtete-li si tento článek,najdete u něho anketu "Jakou expozici preferujete na slatiňanském zámku?".Můžete hlasovat...


6.8. - Národní památkový ústav provedl krok,který se nechal očekávat,ale s kterým zásadně nesouhlasím - odvolal kastelánku Lenku Gotthardovou...Budoucnost Hipologického muzea zůstává nadále nejasná.Tisková zpráva atd.Přidejte se do skupiny na Facebooku "PODPORUJTE HIPOLOGICKÉ MUZEUM!!!",sledujte EQUICHANNEL,ptejte se a diskutujte na stránkách NPÚ ! Nenechte ty "odborníky" z NPÚ na pochybách ,že CHCETE HIPOLOGICKÉ MUZEUM VE SLATIŇANECH !


29.7. - Jen připomínám a DOPORUČUJI ,že na SZ Slatiňany pokračují noční víkendové prohlídky.Podrobnosti najdete na stránkách zámku.


9.7. - Ve Slatiňanech v zámeckém parku jsou v sobotu 10.7. skokové závody - podrobnosti najdete ZDE.


7.7. - Přijeďte se podívat na Kuks !!! Kromě jiného jsou jednou z hlavních hvězd programu i starokladrubští vraníci ze Slatiňan.Program ZDE.


24.6. - Na Facebooku vznikla skupina "PODORUJTE HIPOLOGICKÉ MUZEUM".Sám název už napovídá,o čem to je.Jste-li připojeni na Facebook,zadejte do vyhledávání název skupiny...a pozvěte své přátele !!!


15.6. - Kolem Hipologického muzea Slatiňany je momentálně hodně velký rozruch...Jaký pohled na věc má kastelánka Lenka Gotthardová,si můžete přečíst na EQUICHANNELU.


9.6. - "Redakce regionálních Deníků shromáždily desítky tipů, které by mohly být zařazeny do seznamu sedmi divů Česka. Ze všech nakonec vybrala redakce Deníku čtrnáct adeptů tak, aby každý kraj měl v anketě svého zástupce." - Tolik Deník.cz.Jakkoliv je anketa a výběr diskutabilní,tak by mohl být jedním z divů Česka i starokladrubský kůň...
http://pardubicky.denik.cz/z_domova/hlasujte-vybirate-sedm-divu-ceska-20100609.html


7.6. - Na veřejné zasedání městského zastupitelstva 14.6. od 16 hod. by se do Slatiňan měli dostavit ředitelé NHK Ing.Jan Höck a NPÚ Pardubice Ing.Ladislav Kryl.Tak jsem na to zvědav,co nám řeknou k Hipologickému muzeu...A co k tomu na ČRo Pardubice  říká starosta Slatiňan ?


1.6. -  Dnes se na Horse TV dozvíte něco o právě probíhající výstavě (viz zpráva z 27.5.)


27.5. - Myslím si,že současné počasí přímo vybízí k návštěvě Hipologického muzea Slatiňany...Proč tedy nevyužít následující pozvánky Lenky Gotthardové ?

Vernisáž výstavy "Jízda králů" proběhne v pátek 28. 5. v 17 hodin v přednáškovém sále zámku. Tato významná slovácká slavnost spojená s koňmi se dostává poprvé do Hipologického muzea a možná i do východních Čech. K vidění bude kroj krále (převlečeného za ženu) a praporečníka, zdobené postrojení 2 koní a k tomu několik panelů vysvětlujících velmi zajímavou historii vzniku této jízdy.Jízdy králů probíhají ve Vlčnově (právě tento víkend), Hluku, Kunovicích a Skoronicích, odkud k nám výstava od paní Holmanové připutuje. Jízda králů je navržena na zápis do UNESCA.Výstava potrvá do 28. 6. 2010.

V sobotu 29. 5. proběhne Den koní na SZ Slatiňany od 10 do 16 hodin. Děti si budou moci zasoutěžit na louce „u koně“ před slatiňanským zámkem a vstup do muzea budou mít zdrama a rodiče budou mít dětské vstupné. V rámci tohoto dne proběhne také koncert pěveckého sboru Sonitus z Písku a to od 15 hodin v zámecké knihovně a vstup bude rovněž zdarma.


20.5. - Nezapomeňte,že v neděli 23.5. je další "Slatiňanské pozastavení" !!! Podrobnosti najdete níže v aktualitě z 2.5.A když už budete ve Slatiňanech,tak se také podívejte do Hipologického muzea.Seznam akci na zámku najdete ZDE.


20.5. - Do výběrového řízení na stavební rekonstrukci někdejší slatiňanské Švýcárny se přihlásilo celkem 11 firem. „K vyhodnocení uchazečů a jejich nabídek dojde již 24. května,“ upřesňuje slatiňanský starosta Ivan Jeník. Polorozbořená ruina by se po svém „zmrtvýchvstání“ měla stát jedním z největších turistických lákadel v lesích Na Podhůře. (Chrudimský deník)


10.5. - Domoc sociálních služeb Slatiňanypořádá 5.6.2010 tradiční "Den otevřených dveří".Přijďte podpořit tuto dobročinnou akci !!! Pozvánka s programem ZDE.


4.5. - Co všechno způsobil článek v Chrudimském deníku a zejména podle mého matoucí informace představitelů kraje...Český rozhlas Pardubice pro Vás připravil krátkou reportáž se zúčastněnými stranami,tedy ředitelem NPÚ Pardubice,starostou města Slatiňany a kastelánkou SZ Slatiňany.Obrázek si udělejte sami,nakolik jsou informace v článku pravdivé...

ZVUKOVÝ ZÁZNAM ČRO PARDUBICE


2.5. - Přesně za tři týdny ,tedy 23.5. se můžete příjít podívat na další "Slatiňanské pozastavení".A protože ve stejný den se ve slatiňanském hřebčíně připomíná i Den koní,tak budete mít možnost navštívit zdarma i hřebčín...Ostatně podívejte se na celý program.


30.4. - Čeho se ještě dočkáme ? Podle článku v Chrudimském deníku chtějí zrušit Hipologické muzeum ve Slatiňanech !!! Pan profesor Bílek se musí obracet v hrobě...Co se údajně chystá si přečtěte ZDE.


29.4. - Na květen naplánoval Národní památkový ústav Praha tematickou akci nazvanou „Hradem zámkem s kastelánem“. Státní zámek Slatiňany nabídne v jejím rámci možnost nejen klasické prohlídky zámku, ale i náhled do pracovny kastelánky a do takzvaného inspekčního pokoje, který zpravidla slouží k jednání nebo přenocování pracovníkům NPÚ a který je ve výjimečných případech je možno využít i pro širší veřejnost. Do zmíněných prostor bude možné nahlédnout v květnu. O sobotách 1. a 22. května od 10, 13 a 15 hodin bude možná prohlídka zámku přímo se zdejší kastelánkou Lenkou Gotthardovou. (Převzato z Chrudimského deníku)


23.4. - Chcete-li vidět zajímavý adrenalinový sport,přijeďte se podívat zítra do Kladrub nad Labem,na mezinárodní závody koňských spřežení "Rudolfův pohár".Na programu je divácky nejatraktivnější disciplína - maraton. V akci uvidíte i 4 slatiňanská spřežení,z nichž zejména Martin Hejl (6.) a Radek Nesvačil (9.) mají z dnešních drezur velmi dobrou výchozí pozici.Podrobnosti o akci se dozvíte ZDE.


13.4. - Dnes byla v Hipologickém muzeu Slatiňany zahájena výstava "Ohrožená národní kulturní památka - starokladrubský kůň".Název je snad výmluvný,informace najdete zde.


13.4. - Objevil jsem nějaké fotky čtyřspřeží slatiňanských starokladrubských vraníků zapřažených do biskupského kočáru při intronizaci Mons.Dominika Duky v sobotu 10.4.Tak se na to podívejte.


8.4. - V rámci slavnostního převzetí úřadu nového pražského arcibiskupa Mons.Dominika Duky OP bude možné vidět i čtyřspřeží starokladrubských vraníků ze Slatiňan zapřažené do biskupského kočáru.Čtyřka poveze nového arcibiskupa z Arcibiskupství pražského do Břevnovského kláštera v sobotu 10.4. v odpoledních hodinách.Ještě zbývá dodat,že čtyřspřeží povede Martin Hejl.Jak takové spřežení i vlastní kočár vypadá se můžete podívat ZDE a nebo TADY.


7.4. - Po třech letech ve vlastnictví města by se konečně měla začít rekonstruovat "Švýcárna".Snad se s tím začne opravdu brzy.Přečtěte si o tom v Chrudimském deníku.


31.3. - Ve čtvrtek 1.4. bude slavnostně zahájena návštěvnická sezona v Hipologickém muzeu.Pozvánku a další podrobnosti o akcích v r.2010 najdete ZDE.Touto zprávou konečně zahajuji pravidelné informace o kulturním a dalším dění ve Slatiňanech.


1.1.2010 - Rozruch kolem výstavby pod Třešňovkou neutichá - přesvědčte se na stránkách CHD.Mimochodem,s názorem prezentovaných na stránkách CHD téměř bez výhrad souhlasím.